- Loyal
- BAM 118
BAM 118 Bearing | Loyal
| BAM 118 interchange IKO BAM 118 | |
| BAM 118 cross reference IKO BAM 118 | |
| BAM 118 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 118 |
| D | 22,225 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 17,462 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0108 Kg |
| Size (mm) | 17.462x22.225x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 118 |
| Bore Diameter (mm) | 17,462 |
| Outer Diameter (mm) | 22,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,14 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,85 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



BAM 118 PDF download