- Loyal
- BAM 1110
BAM 1110 Bearing | Loyal
| BAM 1110 interchange IKO BAM 1110 | |
| BAM 1110 cross reference IKO BAM 1110 | |
| BAM 1110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1110 |
| D | 22,225 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 17,462 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0132 Kg |
| Size (mm) | 17.462x22.225x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 1110 |
| Bore Diameter (mm) | 17,462 |
| Outer Diameter (mm) | 22,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,28 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



BAM 1110 PDF download