- Loyal
- BAM 1010
BAM 1010 Bearing | Loyal
| BAM 1010 interchange IKO BAM 1010 | |
| BAM 1010 cross reference IKO BAM 1010 | |
| BAM 1010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1010 |
| D | 20,638 mm |
| C | 15,88 mm |
| Fw | 15,875 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,012 Kg |
| Size (mm) | 15.875x20.638x15.88 |
| Width (mm) | 15,88 |
| Bearing number | BAM 1010 |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 20,638 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,32 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,7 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



BAM 1010 PDF download