- Loyal
- SBT22
SBT22 Bearing | Loyal
| SBT22 interchange NMB SBT22 | |
| SBT22 cross reference NMB SBT22 | |
| SBT22 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBT22 |
| C | 20 mm |
| W | 28 mm |
| d | 22 mm |
| D | 50 mm |
| B | 22 mm |
| O | 30,3 mm |
| H | 20 mm |
| Db | 41,275 mm |
| Angle | 13 ° |
| Weight | 0,285 Kg |
| Size (mm) | 22x50x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | SBT22 |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| Basic dynamic load rating (C) | 152,39 kN |
| Static load rating radial (C0) | 333,42 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



SBT22 PDF download