- Loyal
- SBT18
SBT18 Bearing | Loyal
| SBT18 interchange NMB SBT18 | |
| SBT18 cross reference NMB SBT18 | |
| SBT18 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBT18 |
| C | 16,5 mm |
| W | 23 mm |
| d | 18 mm |
| D | 42 mm |
| B | 18 mm |
| O | 24,1 mm |
| H | 16,5 mm |
| Db | 33,338 mm |
| Angle | 13 ° |
| Weight | 0,165 Kg |
| Size (mm) | 18x42x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | SBT18 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Basic dynamic load rating (C) | 98,65 kN |
| Static load rating radial (C0) | 215,74 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



SBT18 PDF download