- Loyal
- SBB 96-2RS
SBB 96-2RS Bearing | Loyal
| SBB 96-2RS interchange IKO SBB 96-2RS | |
| SBB 96-2RS cross reference IKO SBB 96-2RS | |
| SBB 96-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 96-2RS |
| D | 222,25 mm |
| d | 152,4 mm |
| B | 120,65 mm |
| C | 104,78 mm |
| d1 | 167,5 mm |
| dk | 207 mm |
| Weight | 17,6 Kg |
| ra max. | 0,8 mm |
| rb max. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 152.4x222.25x120.65 |
| Width (mm) | 120,65 |
| Bearing number | SBB 96-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 152,4 |
| Outer Diameter (mm) | 222,25 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2130 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



SBB 96-2RS PDF download