- Loyal
- SBB 8
SBB 8 Bearing | Loyal
| SBB 8 interchange IKO SBB 8 | |
| SBB 8 cross reference IKO SBB 8 | |
| SBB 8 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 8 |
| D | 22,225 mm |
| d | 12,7 mm |
| B | 11,1 mm |
| C | 9,52 mm |
| d1 | 14 mm |
| dk | 18 mm |
| Weight | 0,02 Kg |
| ra max. | 0,2 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 12.7x22.225x11.1 |
| Width (mm) | 11,1 |
| Bearing number | SBB 8 |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| Outer Diameter (mm) | 22,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,8 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



SBB 8 PDF download