- Loyal
- CRBS 1508 V
CRBS 1508 V Bearing | Loyal
| CRBS 1508 V interchange IKO CRBS 1508 V | |
| CRBS 1508 V cross reference IKO CRBS 1508 V | |
| CRBS 1508 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1508 V |
| D | 166 mm |
| d | 150 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 161 mm |
| da | 154 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| Size (mm) | 150x166x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1508 V |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 166 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,1 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



CRBS 1508 V PDF download