- Loyal
- CRBS 1308 A UU
CRBS 1308 A UU Bearing | Loyal
| CRBS 1308 A UU interchange IKO CRBS 1308 A UU | |
| CRBS 1308 A UU cross reference IKO CRBS 1308 A UU | |
| CRBS 1308 A UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1308 A UU |
| D | 146 mm |
| d | 130 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 141 mm |
| da | 134 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,199 Kg |
| Size (mm) | 130x146x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1308 A UU |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 146 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,27 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



CRBS 1308 A UU PDF download