- Loyal
- CRBS 1308
CRBS 1308 Bearing | Loyal
| CRBS 1308 interchange IKO CRBS 1308 | |
| CRBS 1308 cross reference IKO CRBS 1308 | |
| CRBS 1308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1308 |
| D | 146 mm |
| d | 130 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 141 mm |
| da | 134 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,199 Kg |
| Size (mm) | 130x146x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1308 |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 146 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,86 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



CRBS 1308 PDF download