- Loyal
- UFL08
UFL08 Bearing | Loyal
| UFL08 interchange FYH UFL08 | |
| UFL08 cross reference FYH UFL08 | |
| UFL08 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UFL08 |
| J | 37 mm |
| d | 8 mm |
| A | 8,5 mm |
| B | 12 mm |
| H | 48 mm |
| L | 27 mm |
| N | 4,8 mm |
| S | 3,5 mm |
| A2 | 4 mm |
| A0 | 12,5 mm |
| A1 | 4 mm |
| Weight | 0,03 Kg |
| Bolt (G) | M4 |
| Bearing number | UFL08 |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,27 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,37 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



UFL08 PDF download