- Loyal
- UFL006
UFL006 Bearing | Loyal
| UFL006 interchange FYH UFL006 | |
| UFL006 cross reference FYH UFL006 | |
| UFL006 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UFL006 |
| J | 85 mm |
| d | 30 mm |
| A | 18 mm |
| B | 24,5 mm |
| H | 112 mm |
| L | 70 mm |
| N | 13 mm |
| S | 7,5 mm |
| A2 | 9 mm |
| A0 | 26 mm |
| A1 | 9 mm |
| Weight | 0,31 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Bearing number | UFL006 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 13,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,25 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



UFL006 PDF download