- Loyal
- CRBS 808 V UU
CRBS 808 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 808 V UU interchange IKO CRBS 808 V UU | |
| CRBS 808 V UU cross reference IKO CRBS 808 V UU | |
| CRBS 808 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 808 V UU |
| D | 96 mm |
| d | 80 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 91 mm |
| da | 84 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,122 Kg |
| Size (mm) | 80x96x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 808 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 96 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,79 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



CRBS 808 V UU PDF download