- Loyal
- 241/670 K30CW33+AH241/670
241/670 K30CW33+AH241/670 Bearing | Loyal
| 241/670 K30CW33+AH241/670 interchange Loyal 241/670 K30CW33+AH241/670 | |
| 241/670 K30CW33+AH241/670 cross reference Loyal 241/670 K30CW33+AH241/670 | |
| 241/670 K30CW33+AH241/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 241/670 K30CW33+AH241/670 |
| d | 670 mm |
| D | 1090 mm |
| B | 412 mm |
| C | 412 mm |
| d1 | 630 mm |
| Weight | 1500 Kg |
| Size (mm) | 670x1090x412 |
| Width (mm) | 412 |
| Bearing number | 241/670 K30CW33+AH241/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1090 |
| (Grease) Lubrication Speed | 95 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 12100 kN |
| Basic static load rating (C0) | 25900 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



241/670 K30CW33+AH241/670 PDF download