- Loyal
- 241/670 EK30W33+AOH241/670
241/670 EK30W33+AOH241/670 Bearing | Loyal
| 241/670 EK30W33+AOH241/670 interchange ISB 241/670 EK30W33+AOH241/670 | |
| 241/670 EK30W33+AOH241/670 cross reference ISB 241/670 EK30W33+AOH241/670 | |
| 241/670 EK30W33+AOH241/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 241/670 EK30W33+AOH241/670 |
| D | 1090 mm |
| d | 630 mm |
| B | 412 mm |
| C | 412 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 1730 Kg |
| Size (mm) | 630x1090x412 |
| Width (mm) | 412 |
| Bearing number | 241/670 EK30W33+AOH241/670 |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 1090 |
| (Grease) Lubrication Speed | 288 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 11040 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26100 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



241/670 EK30W33+AOH241/670 PDF download