- Loyal
- 1312-TVH
1312-TVH Bearing | Loyal
| 1312-TVH interchange FAG 1312-TVH | |
| 1312-TVH cross reference FAG 1312-TVH | |
| 1312-TVH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312-TVH |
| e | 0,23 |
| m | 1,97 kg / Weight |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Cr | 58000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Y2 | 4,28 |
| D1 | 112,2 mm |
| d1 | 87 mm |
| Y0 | 2,9 |
| Y1 | 2,77 |
| nG | 5300 1/min / Limiting speed |
| nB | 7300 1/min / Reference speed |
| C0r | 20600 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 1312-TVH |
| Cur | 1280 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| da min | 72 mm |
| Da max | 118 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



1312-TVH PDF download