- Loyal
- 1312-K-TVH-C3 + H312
1312-K-TVH-C3 + H312 Bearing | Loyal
| 1312-K-TVH-C3 + H312 interchange FAG 1312-K-TVH-C3 + H312 | |
| 1312-K-TVH-C3 + H312 cross reference FAG 1312-K-TVH-C3 + H312 | |
| 1312-K-TVH-C3 + H312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312-K-TVH-C3 + H312 |
| H312 / Adapter sleeve | |
| d | 60 mm |
| m | 1,94 kg / Weight |
| e | 0,23 |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| l | 47 mm |
| c | 13 mm |
| Size (mm) | 55x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| m1 | 0,4 kg / Weight, adapter sleeve |
| Y1 | 2,77 |
| d1 | 87 mm |
| Y2 | 4,28 |
| Dm | 80 mm |
| Cr | 58000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 112,2 mm |
| Y0 | 2,9 |
| nG | 5300 1/min / Limiting speed |
| nB | 7300 1/min / Reference speed |
| C0r | 20600 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 1312-K-TVH-C3 + H312 |
| Cur | 1280 N / Fatigue limit load, radial / |
| d1H | 55 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| db min | 65 mm |
| Da max | 118 mm |
| Ba min | 5 mm |
| da max | 83 mm |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



1312-K-TVH-C3 + H312 PDF download