- Loyal
- LME8LUU
LME8LUU Bearing | Loyal
| LME8LUU interchange Samick LME8LUU | |
| LME8LUU cross reference Samick LME8LUU | |
| LME8LUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME8LUU |
| D | 16 mm |
| d | 8 mm |
| B | 33 mm |
| L | 45 mm |
| W | 1,1 mm |
| D1 | 15,2 mm |
| Weight | 0,031 Kg |
| Size (mm) | 8x16x33 |
| Width (mm) | 33 |
| Bearing number | LME8LUU |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 430 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



LME8LUU PDF download