- Loyal
- LME50UU
LME50UU Bearing | Loyal
| LME50UU interchange Samick LME50UU | |
| LME50UU cross reference Samick LME50UU | |
| LME50UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME50UU |
| D | 75 mm |
| d | 50 mm |
| B | 77,6 mm |
| L | 100 mm |
| W | 2,65 mm |
| D1 | 72 mm |
| Weight | 1,13 Kg |
| Size (mm) | 50x75x77.6 |
| Width (mm) | 77,6 |
| Bearing number | LME50UU |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3820 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



LME50UU PDF download