- Loyal
- LMH12
LMH12 Bearing | Loyal
| LMH12 interchange Samick LMH12 | |
| LMH12 cross reference Samick LMH12 | |
| LMH12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMH12 |
| d | 12 mm |
| D | 21 mm |
| h | 4,4 mm |
| A | 32 mm |
| H | 6 mm |
| L | 30 mm |
| W | 27 mm |
| d1 | 4,5 mm |
| d2 | 8 mm |
| D1 | 42 mm |
| Weight | 0,076 Kg |
| Bearing number | LMH12 |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 21 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,41 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 12 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



LMH12 PDF download