- Loyal
- LMFP60UU
LMFP60UU Bearing | Loyal
| LMFP60UU interchange Samick LMFP60UU | |
| LMFP60UU cross reference Samick LMFP60UU | |
| LMFP60UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMFP60UU |
| d | 60 mm |
| D | 90 mm |
| h | 10,8 mm |
| H | 18 mm |
| L | 110 mm |
| d1 | 11 mm |
| d2 | 17,5 mm |
| D1 | 134 mm |
| PCD | 112 mm |
| ℓ | 18 Tolerance h14 |
| Weight | 2,96 Kg |
| Bearing number | LMFP60UU |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,7 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 25 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



LMFP60UU PDF download