- Loyal
- LME40LUU
LME40LUU Bearing | Loyal
| LME40LUU interchange Samick LME40LUU | |
| LME40LUU cross reference Samick LME40LUU | |
| LME40LUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME40LUU |
| D | 62 mm |
| d | 40 mm |
| B | 121,2 mm |
| L | 154 mm |
| W | 2,15 mm |
| D1 | 59 mm |
| Weight | 1,17 Kg |
| Size (mm) | 40x62x121.2 |
| Width (mm) | 121,2 |
| Bearing number | LME40LUU |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3430 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



LME40LUU PDF download