- Loyal
- LMFP20UU
LMFP20UU Bearing | Loyal
| LMFP20UU interchange Samick LMFP20UU | |
| LMFP20UU cross reference Samick LMFP20UU | |
| LMFP20UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMFP20UU |
| d | 20 mm |
| D | 32 mm |
| h | 5,4 mm |
| H | 8 mm |
| L | 42 mm |
| d1 | 5,5 mm |
| d2 | 9,5 mm |
| D1 | 54 mm |
| PCD | 43 mm |
| ℓ | 8 Tolerance h14 |
| Weight | 0,18 Kg |
| Bearing number | LMFP20UU |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,86 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 15 |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



LMFP20UU PDF download