- Loyal
- LMFP16L
LMFP16L Bearing | Loyal
| LMFP16L interchange Samick LMFP16L | |
| LMFP16L cross reference Samick LMFP16L | |
| LMFP16L Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMFP16L |
| d | 16 mm |
| D | 28 mm |
| h | 4,4 mm |
| H | 6 mm |
| L | 70 mm |
| d1 | 4,5 mm |
| d2 | 8 mm |
| D1 | 48 mm |
| PCD | 38 mm |
| ℓ | 6 Tolerance h14 |
| Weight | 0,187 Kg |
| Bearing number | LMFP16L |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,23 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 15 |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



LMFP16L PDF download