- Loyal
- 51104
51104 Bearing | Loyal
| 51104 interchange KBC 51104 | |
| 51104 cross reference KBC 51104 | |
| 51104 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51104 |
| d | 20 mm |
| D | 35 mm |
| H | 10 mm |
| d1 | 21 mm |
| D1 | 35 mm |
| r min. | 0.3 mm |
| Weight | 0.037 Kg |
| Bearing number | 51104 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,6 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



51104 PDF download