- Loyal
- LMBS24OP
LMBS24OP Bearing | Loyal
| LMBS24OP interchange Samick LMBS24OP | |
| LMBS24OP cross reference Samick LMBS24OP | |
| LMBS24OP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMBS24OP |
| d | 38,1 mm |
| D | 60,325 mm |
| h | 19,05 mm |
| F | 5,08 mm |
| G | 4,826 mm |
| J | 2,286 mm |
| L | 76,2 mm |
| L1 | 61,214 mm |
| Weight | 0,304 Kg |
| L2 min. | 2,1844 mm |
| Bearing number | LMBS24OP |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 60,325 |
| Basic dynamic load rating (C) | 689,4604024 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



LMBS24OP PDF download