- Loyal
- LMBS20UU
LMBS20UU Bearing | Loyal
| LMBS20UU interchange Samick LMBS20UU | |
| LMBS20UU cross reference Samick LMBS20UU | |
| LMBS20UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMBS20UU |
| d | 31.75 mm |
| D | 50,8 mm |
| L | 66,675 mm |
| L2 | 1,7272 mm |
| L1 | 50,9016 mm |
| Weight | 0,181 Kg |
| Bearing number | LMBS20UU |
| Bore Diameter (mm) | 31.75 |
| Outer Diameter (mm) | 50,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 562,4545388 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



LMBS20UU PDF download