- Loyal
- SILA40TXE-2LS
SILA40TXE-2LS Bearing | Loyal
| SILA40TXE-2LS interchange SKF SILA40TXE-2LS | |
| SILA40TXE-2LS cross reference SKF SILA40TXE-2LS | |
| SILA40TXE-2LS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SILA40TXE-2LS |
| B | 28 mm |
| d | 40 mm |
| w | 50 Tolerance h14 |
| l5 | 25 mm |
| d4 | 58 mm |
| dk | 53 mm |
| h1 | 142 mm |
| Angle | 7 ° |
| Weight | 2,2 Kg |
| C1 max | 24 mm |
| d2 max. | 94 mm |
| l3 min. | 65 mm |
| l4 max. | 191 mm |
| l7 min. | 46 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Thread (G) | M39x3 Tolerance 6H |
| Bearing number | SILA40TXE-2LS |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 280 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



SILA40TXE-2LS PDF download