  • 15TAB04DF-2LR
15TAB04DF-2LR Bearing | Loyal
15TAB04DF-2LR interchange NACHI 15TAB04DF-2LR
15TAB04DF-2LR cross reference NACHI 15TAB04DF-2LR
15TAB04DF-2LR Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 15TAB04DF-2LR
D 47 mm
d 15 mm
B 15 mm
C 15 mm
2B 30 mm
r1 0.6 mm
da2 26.8 mm
da1 33.7 mm
Da2 41.9 mm
Da1 35 mm
Width 15 mm
Weight 0.14 Kg
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
Size (mm) 15x47x15
Enclosure Double Seal
Bore Type Cylindrical Bore
Bore Size 15 mm
Width (mm) 15
Configuration Double Row
Bearing number 15TAB04DF-2LR
Angle (α) 60 °
Outside Diameter 47 mm
Static Load Rating 7,200 N
Bore Diameter (mm) 15
Dynamic Load Rating 5,800 N
Outer Diameter (mm) 47
Fillet Radius/Chamfer 1 mm