  • 15TAB04DF
15TAB04DF Bearing | Loyal
15TAB04DF interchange NACHI 15TAB04DF
15TAB04DF cross reference NACHI 15TAB04DF
15TAB04DF Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 15TAB04DF
D 47 mm
d 15 mm
B 15 mm
C 15 mm
r1 0.6 mm
2B 30 mm
Width 15 mm
r min. 1 mm
Weight 0.14 Kg
r1 min. 0.6 mm
Da2 (max) 41 mm
Enclosure Open
Da1 (max) 33.5 mm
da2 (min) 26.8 mm
da1 (min) 33.7 mm
Bore Size 15 mm
Configuration Double Row
Bearing number 15TAB04DF
Angle (α) 60 °
Outside Diameter 47 mm
Static Load Rating 32,000 N
Bore Diameter (mm) 15
Dynamic Load Rating 25,900 N
Outer Diameter (mm) 47
Limiting Speed - Oil 8,000 rpm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm