- Loyal
- 511/670F
511/670F Bearing | Loyal
| 511/670F interchange SKF 511/670F | |
| 511/670F cross reference SKF 511/670F | |
| 511/670F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 511/670F |
| D | 800 mm |
| d | 670 mm |
| H | 105 mm |
| d1 | 795 mm |
| D1 | 675 mm |
| Weight | 105 Kg |
| r2 min. | 4 mm |
| Da max. | 723 mm |
| ra max. | 3 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| da min. | 747 mm |
| Size (mm) | 670x800x105 |
| Width (mm) | 105 |
| Bearing number | 511/670F |
| Limiting speed | 560 r/min |
| Reference speed | 400 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 800 |
| Fatigue load limit (Pu) | 91,5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 852 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6 700 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



511/670F PDF download