- Loyal
- 511/670-FP
511/670-FP Bearing | Loyal
| 511/670-FP interchange NKE 511/670-FP | |
| 511/670-FP cross reference NKE 511/670-FP | |
| 511/670-FP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 511/670-FP |
| D | 800 mm |
| d | 670 mm |
| H | 105 mm |
| d1 | 795 mm |
| D1 | 675 mm |
| Weight | 104 Kg |
| r1 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 670x800x105 |
| Width (mm) | 105 |
| Bearing number | 511/670-FP |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 800 |
| Basic dynamic load rating (C) | 800 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4800 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



511/670-FP PDF download