- Loyal
- TBR 16-UU AS
TBR 16-UU AS Bearing | Loyal
| TBR 16-UU AS interchange NBS TBR 16-UU AS | |
| TBR 16-UU AS cross reference NBS TBR 16-UU AS | |
| TBR 16-UU AS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TBR 16-UU AS |
| d | 16 mm |
| e | 10 mm |
| h | 17,9 mm |
| A | 8 mm |
| H | 27 mm |
| J | 50 mm |
| W | 62 mm |
| B1 | 42 mm |
| B2 | 30 mm |
| Weight | 0,18 Kg |
| Thread (G1) | M5 |
| Bearing number | TBR 16-UU AS |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,392 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



TBR 16-UU AS PDF download