- Loyal
- 50TAC03AT85
50TAC03AT85 Bearing | Loyal
| 50TAC03AT85 interchange NSK 50TAC03AT85 | |
| 50TAC03AT85 cross reference NSK 50TAC03AT85 | |
| 50TAC03AT85 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 50TAC03AT85 |
| D | 110 mm |
| d | 50 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| D1 | 84,5 mm |
| D2 | 100,9 mm |
| d1 | 60,3 mm |
| d2 | 75,6 mm |
| Weight | 150 Kg |
| r min. | 2 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 50x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 50TAC03AT85 |
| Angle (α) | 60 ° |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 500 r/min |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



50TAC03AT85 PDF download