  • 11308G15
11308G15 Bearing | Loyal
11308G15 interchange SNR 11308G15
11308G15 cross reference SNR 11308G15
11308G15 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 11308G15
e 0.25
d 40,000 mm
D 90,000 mm
B 58 mm
C 23 mm
d1 57.7 mm
Y0 2.64
Y2 3.9
Y1 2.52
D1 76.1 mm
Nlim 8,900 rpm
Mass 1.11 kg
Nref 7,400 rpm
rs min 1.5 mm
da min 48 mm
Da max 82 mm
ra max 1.5 mm
Size (mm) 40x90x58
Width (mm) 58
Bearing number 11308G15
Static load, C0 9.7 kN
Dynamic load, C 29.4 kN
Precision class P0
Bore Diameter (mm) 40,000
Outer Diameter (mm) 90,000
Radial clearance class CN
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.42 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 6.25 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 8.75 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 5.77 Hz