  • 11212G15
11212G15 Bearing | Loyal
11212G15 interchange SNR 11212G15
11212G15 cross reference SNR 11212G15
11212G15 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 11212G15
e 0.18
d 60,000 mm
D 110,000 mm
B 62 mm
C 22 mm
d1 78 mm
Y0 3.64
Y2 5.37
D1 96.5 mm
Nlim 7,000 rpm
Mass 1.51 kg
Nref 6,400 rpm
rs min 1.5 mm
da min 68 mm
Da max 102 mm
ra max 1.5 mm
Size (mm) 60x110x62
Width (mm) 62
Bearing number 11212G15
Static load, C0 11.5 kN
Dynamic load, C 30.2 kN
Precision class P0
Bore Diameter (mm) 60,000
Outer Diameter (mm) 110,000
Radial clearance class CN
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.44 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 8.28 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 10.72 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 7.61 Hz