- Loyal
- 6701ZZ
6701ZZ Bearing | Loyal
| 6701ZZ interchange FBJ 6701ZZ | |
| 6701ZZ cross reference FBJ 6701ZZ | |
| 6701ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6701ZZ |
| D | 18 mm |
| d | 12 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Weight | 0,0031 Kg |
| Size (mm) | 12x18x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | 6701ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 18 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,922 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,53 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6701ZZ PDF download