- Loyal
- 6803ZZ
6803ZZ Bearing | Loyal
| 6803ZZ interchange FBJ 6803ZZ | |
| 6803ZZ cross reference FBJ 6803ZZ | |
| 6803ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6803ZZ |
| D | 26 mm |
| d | 17 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Weight | 0,0082 Kg |
| Size (mm) | 17x26x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 6803ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,68 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,93 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



6803ZZ PDF download