- Loyal
- 6804ZZ/42
6804ZZ/42 Bearing | Loyal
| 6804ZZ/42 interchange NTN 6804ZZ/42 | |
| 6804ZZ/42 cross reference NTN 6804ZZ/42 | |
| 6804ZZ/42 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6804ZZ/42 |
| D | 42,000 mm |
| d | 20,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| Size (mm) | 20x42x7 |
| Width (mm) | 7,000 |
| Bearing number | 6804ZZ/42 |
| Bore Diameter (mm) | 20,000 |
| Outer Diameter (mm) | 42,000 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



6804ZZ/42 PDF download