- Loyal
- 6412N
6412N Bearing | Loyal
| 6412N interchange SKF 6412N | |
| 6412N cross reference SKF 6412N | |
| 6412N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6412N |
| D | 150 mm |
| d | 60 mm |
| B | 35 mm |
| C | 4,9 mm |
| b | 3,1 mm |
| D3 | 145,24 mm |
| D2 | 122 mm |
| d1 | 88,1 mm |
| D4 | 159,7 mm |
| Weight | 2,8 Kg |
| da max | 74 mm |
| Da max. | 136 mm |
| da min. | 3,5 mm |
| Ca max. | 7,72 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Db min. | 162 mm |
| Size (mm) | 60x150x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Bearing number | 6412N |
| Reference speed | 10000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Fatigue load limit (Pu) | 2,9 |
| Calculation factor (f0) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 108 kN |
| Basic static load rating (C0) | 69,5 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6412N PDF download