- Loyal
- 6411-N
6411-N Bearing | Loyal
| 6411-N interchange NKE 6411-N | |
| 6411-N cross reference NKE 6411-N | |
| 6411-N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6411-N |
| a | 4,9 mm |
| d | 55 mm |
| D | 140 mm |
| B | 33 mm |
| C | 33 mm |
| b | 3,1 mm |
| f | 2,82 mm |
| D1 | 135,23 mm |
| D2 | 149,7 mm |
| Weight | 2,4 Kg |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 55x140x33 |
| Width (mm) | 33 |
| Bearing number | 6411-N |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 101 kN |
| Basic static load rating (C0) | 63 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6411-N PDF download