- Loyal
- 6411
6411 Bearing | Loyal
| 6411 interchange FAG 6411 | |
| 6411 cross reference FAG 6411 | |
| 6411 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6411 |
| m | 1,38 kg / Weight |
| d | 55 mm |
| D | 140 mm |
| B | 33 mm |
| Size (mm) | 55x140x33 |
| Width (mm) | 33 |
| d1 | 88,6 mm |
| nB | 6700 1/min / Reference speed |
| nG | 7300 1/min / Limiting speed |
| D1 | 117,5 mm |
| Cr | 100000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 60000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6411 |
| Cur | 3900 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| da min | 69 mm |
| Da max | 126 mm |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6411 PDF download