- Loyal
- 6807
6807 Bearing | Loyal
| 6807 interchange FBJ 6807 | |
| 6807 cross reference FBJ 6807 | |
| 6807 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6807 |
| D | 47 mm |
| d | 35 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Weight | 0,03 Kg |
| Size (mm) | 35x47x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6807 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| (Grease) Lubrication Speed | 13000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,75 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,2 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6807 PDF download