- Loyal
- 6807-2NSE
6807-2NSE Bearing | Loyal
| 6807-2NSE interchange NACHI 6807-2NSE | |
| 6807-2NSE cross reference NACHI 6807-2NSE | |
| 6807-2NSE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6807-2NSE |
| D | 47 mm |
| d | 35 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Weight | 0.029 Kg |
| r min. | 0.3 mm |
| Da max. | 45 mm |
| da min. | 37 mm |
| ra max. | 0.3 mm |
| Category | Ball Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 35x47x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 6807-2NSE |
| Weight / Kilogram | 0.03 |
| Manufacturer Name | NACHI |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,75 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,8 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6807-2NSE PDF download