- Loyal
- 6808ZZNR
6808ZZNR Bearing | Loyal
| 6808ZZNR interchange NTN 6808ZZNR | |
| 6808ZZNR cross reference NTN 6808ZZNR | |
| 6808ZZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6808ZZNR |
| D | 52,000 mm |
| d | 40,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| Size (mm) | 40x52x7 |
| Width (mm) | 7,000 |
| Bearing number | 6808ZZNR |
| Bore Diameter (mm) | 40,000 |
| Outer Diameter (mm) | 52,000 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6808ZZNR PDF download