- Loyal
- 6407
6407 Bearing | Loyal
| 6407 interchange Loyal 6407 | |
| 6407 cross reference Loyal 6407 | |
| 6407 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6407 |
| D | 100 mm |
| d | 35 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Weight | 0,95 Kg |
| Size (mm) | 35x100x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 6407 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 55,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6407 PDF download