- Loyal
- 6406 ZZ
6406 ZZ Bearing | Loyal
| 6406 ZZ interchange Loyal 6406 ZZ | |
| 6406 ZZ cross reference Loyal 6406 ZZ | |
| 6406 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6406 ZZ |
| D | 90 mm |
| d | 30 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,74 Kg |
| Size (mm) | 30x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 6406 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 43,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23,6 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6406 ZZ PDF download