- Loyal
- 6405
6405 Bearing | Loyal
| 6405 interchange ZEN 6405 | |
| 6405 cross reference ZEN 6405 | |
| 6405 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6405 |
| D | 80 mm |
| d | 25 mm |
| B | 21 mm |
| C | 21 mm |
| Weight | 0,53 Kg |
| Size (mm) | 25x80x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | 6405 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Basic dynamic load rating (C) | 35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,1 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6405 PDF download