- Loyal
- 6403
6403 Bearing | Loyal
| 6403 interchange ZEN 6403 | |
| 6403 cross reference ZEN 6403 | |
| 6403 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6403 |
| D | 62 mm |
| d | 17 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| Weight | 0,27 Kg |
| Size (mm) | 17x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 6403 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 22,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,8 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



6403 PDF download