- Loyal
- 6348
6348 Bearing | Loyal
| 6348 interchange ISO 6348 | |
| 6348 cross reference ISO 6348 | |
| 6348 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6348 |
| D | 500 mm |
| d | 240 mm |
| B | 95 mm |
| C | 95 mm |
| Size (mm) | 240x500x95 |
| Width (mm) | 95 |
| Bearing number | 6348 |
| Bore Diameter (mm) | 240 |
| Outer Diameter (mm) | 500 |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6348 PDF download